Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Emerytura

Jeżeli ciężko jest Ci zaadaptować się do nowej sytuacji na emeryturze i nie wiesz co możesz zmienić w swoim życiu - zadzwoń i umów się na konsultację.

Dlaczego przejście na emeryturę nie jest łatwe?

Przejście na emeryturę to duża zmiana. Człowiek jest zmuszony do przeorganizowania swojego życia i do zagospodarowania wolnego czasu. Zdarza się, że myśl o tym, że trzeba coś zrobić z rozpoczynającym się dniem jest dla wielu osób przerażająca. Wraz ze spadkiem aktywności pojawiają się nierzadko problemy zdrowotne. Emerytura często kojarzy się także z izolacją społeczną i samotnością. Osobom starszym towarzyszy uczucie przygnębienia oraz poczucie, że są już nieprzydatni. Pojawia się ponadto problem zachowań, które w społecznej percepcji nie przystoją osobom starszym (np. taniec, podróże). Często też ludzie starsi po prostu nie chcą spędzać czasu aktywnie, nie tylko ze względu na zasoby finansowe, problemy zdrowotne, ale i z wygody.

Jak odnaleźć się w nowej sytuacji?

Ważne, żeby potrafić, ale przede wszystkim chcieć, zaplanować codzienność. Emerytura nie musi oznaczać stagnacji. Starość nie dotyczy tylko ciała. To w znacznej mierze stan umysłu. Nie można więc pozwolić, by przejście na emeryturę zmieniło nas w ludzi niezdolnych do działania. Należy pamiętać o tym jak ważne są relacje z innymi ludźmi. Dobrze jest spędzać w miarę możliwości czas z osobami młodymi, co pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, a także umożliwi spojrzenie w inny sposób na życie. Istotny jest także czas spędzany z osobami w swoim wieku, dzielenie z nimi przemyśleń i zainteresowań. Nie wolno zapominać, że dużo radości mogą sprawiać nawet proste rzeczy. Wycieczka, spacer z psem, zakupy, gra w szachy. Emerytura to także czas, w którym możemy poświęcić więcej uwagi rodzinie, np. wreszcie ma się czas, żeby pójść na rower z wnukami. Jeżeli jednak ciężko Ci zaadaptować się do nowej sytuacji i nie wiesz co możesz zmienić w swoim życiu- zadzwoń i umów się na konsultację.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną