Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Problemy z alkoholem w rodzinie - leczenie uzależnień.

Co wyróżnia problemy z alkoholem (uzależnienia) w rodzinie?

Życie w rodzinie z problemem alkoholowym wywiera negatywny wpływ nie tylko na osobę pijącą, ale także na jej najbliższych: współmałżonka, dzieci, rodziców. Alkoholizm jest chorobą, osoba dotknięta tym schorzeniem nie ma kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. W nałóg może popaść każdy, niezależnie od wykształcenia czy sytuacji finansowej. W Polsce pije alkohol 84% osób dorosłych, natomiast nadużywa go 16%. Mężczyźni częściej uzależniają się od alkoholu, jednak na skutek często trudnej sytuacji finansowej i licznych stresów kobiety również sięgają po alkohol. Jedni sięgają po alkohol, aby zapić swoje smutki i nieszczęścia, inni, aby dotrzymać towarzystwo kolegom lub pokonać nieśmiałość. Alkoholizm prawdopodobnie uwarunkowany jest genetycznie, dlatego nie wszyscy spośród osób pijących wpadają w tą chorobę.

Charakterystyka oraz leczenie problemów z alkoholem w rodzinie

Charakterystyka problemów z alkoholem w rodzinie

Nadużywanie alkoholu przez jednego z domowników niesie za sobą takie konsekwencje jak: awantury, przemoc w rodzinie, problemy szkolne dzieci, zubożenie.Zdarza się tak, że alkoholizm pojawia się w każdym pokoleniu w rodzinie, pił dziadek, wujek, ojciec, piją dzieci. Synowie, którzy mają ojców alkoholików, często sami sięgają po alkohol, natomiast córki często wiążą się z mężczyznami, którzy go nadużywają. Objawy uzależnienia od alkoholu: zmiany tolerancji na alkohol - wypicie tej samej ilości alkoholu co kiedyś powoduje słabsze niż poprzednio efekty; przerwanie dłuższego picia niesie za sobą przykre objawy: niepokój, drażliwość, dreszcze, poty, nudności; nieprzyjemne doznania, podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia, połączone z uczuciem paniki, że nie wytrzyma się bez alkoholu; obecność alkoholu w życiu staje się czymś bardzo ważnym, poszukuje się okazji do wypicia i dostępności alkoholu; niemożność decydowania o ilości i momencie przerwania picia alkoholu po wypiciu pierwszego kieliszka.

Jak wyleczyć się z choroby alkoholowej (uzależnienia)

Pierwsze kroki należy skierować do placówki odwykowej. Alkoholizm to choroba przewlekła, dlatego okres leczenia jest długi. Drugim krokiem jest spotkanie z terapeutą i podjęcie systematycznej terapii. Skuteczna jest tutaj terapia indywidualna i grupowa. Terapii powinni poddać się także członkowie rodziny alkoholika, gdyż występują u nich objawy współuzależnienia. Roztaczają nad chorym parasol ochronny i ponoszą za niego konsekwencje jego picia. Udział w terapii może poprawić jakość życia takiej osoby i nauczyć ją żyć z osobą uzależnioną.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Adam, 44 lata

Przez picie straciłem wszystko, dom, żonę, dzieci, pracę. Dopiero wtedy otworzyły mi się oczy, poszedłem do psychologa, potem zostałem skierowany na psychoterapię. Nie piję już pół roku, mam nadzieję, że mi się uda. W dalszym etapie będę próbował odzyskać rodzinę.

Krzysztof, 34 lata

W moim domu alkohol był od zawsze. Pił mój dziadek, mój ojciec, piłem ja. Kiedy żona zagroziła rozwodem postanowiłem zmienić swoje życie. Na psychoterapii spotkałem osoby takie jak ja,zrozumiałem też jaka krzywdę wyrządziłem mojej rodzinie.

Janusz, 50 lat

Zostałem alkoholikiem z własnej głupoty, nie potrzebowałem towarzystwa do picia. Zaczęło się od jednej lampki wina dziennie, tak na rozluźnienie, później kieliszek, dwa, trzy i było coraz gorzej. Potem picie stało się rytuałem, ale zacząłem czuć się źle. Z żoną kłóciłem się niemal codziennie, mówiła mi, że jestem alkoholikiem, ale ja przecież codziennie chodziłem do pracy, więc nie mogło być ze mną aż tak źle. Któregoś dnia poszedłem pijany do pracy i omal nie zginął przeze mnie człowiek, to wydarzenie otworzyło mi oczy. Posłuchałem żonę, zgłosiłem się do lekarza, a obecnie jestem w terapii, przede mną jeszcze długa droga ale wiem, że wytrwam.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną