Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Uzależnienie od alkoholu.

Czym jest alkoholizm?

Często alkoholizm utożsamia się po prostu z nadmiernym piciem, które wykracza poza normy kulturowe. Tymczasem alkoholizm to choroba, której towarzyszą zmiany psychiczne, często także somatyczne. Ponadto zespół uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się specyficznymi reakcjami behawioralnymi. Uzależnienie od alkoholu obejmuje zależność psychiczną, która dotyczy potrzeby sięgania po alkohol, z powodu przeżyć, których jego spożywanie dostarcza. Zależność fizyczna oznacza, że organizm osoby uzależnionej nie może prawidłowo funkcjonować bez alkoholu. Należy pamiętać, że alkoholizm jest groźną chorobą, która ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko osoby uzależnionej, ale całego jej otoczenia. Choroba utrudnia racjonalne myślenie, wyniszcza organizm alkoholika, dezorganizuje życie rodzinne i powoduję utratę innych więzi społecznych, co może skutkować marginalizacją.

Charakterystyka oraz leczenie uzależnienia od alkoholu.

Charakterystyka uzależnienia od alkoholu

Na rozwój choroby alkoholowej mają wpływ mechanizmy biologiczne, ale także czynniki społeczne, stres, zdrowie psychiczne czy czynniki ryzyka. Do objawów alkoholizmu należy silna potrzeba picia lub kompulsywne spożywanie alkoholu. Osoba uzależniona ma trudności z kontrolą zachowań związanych z piciem. Przerwanie lub ograniczenie picia powoduje pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego. Z czasem u osoby uzależnionej wzrasta tolerancja na alkohol, co wiąże się z potrzebą spożywania coraz większych dawek. Uzależnienie od alkoholu najczęściej wiąże się także z postępującym zaniedbaniem pracy, zainteresowań, życia rodzinnego. Osoba uzależniona pije, mimo wystąpienia wyraźnych niepożądanych działań alkoholu.

Jak wyleczyć się z choroby alkoholowej?

Alkoholizm jest chorobą zagrażającą życiu, a proces leczenia uzależnienia jest trudny. Najważniejsza jest jednak motywacja osoby chorej. Ważne także, żeby proces leczenia był całościowy. Istotna jest nie tylko detoksykacja. Osoba uzależniona powinna zostać objęta psychoterapią. Pomoc psychoterapeuty i udział w grupach wsparcia sprawia, że wyjście z choroby jest możliwe. Pomocą psychoterapeutyczną powinni zostać objęci także bliscy osoby uzależnionej. Dzięki temu osoby współuzależnione mogą nauczyć się radzić sobie z problemem, który nie dotyczy tylko osoby pijącej.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Adam 44 lata

Nigdy nie sądziłem, że mam jakiś problem. Przecież drink czy dwa, wieczorem po pracy nie czynią z człowieka alkoholika. Ale z czasem piłem coraz więcej. Przyszedłem nietrzeźwy do pracy i zagrożono mi zwolnieniem dyscyplinarnym. Podjąłem terapię. Dziś nie piję i czuję, że mam kontrolę nad swoim życiem.

Krzysztof, 34 lata

W moim domu alkohol był od zawsze. Pił mój dziadek, mój ojciec, piłem ja. Kiedy żona zagroziła rozwodem poszedłem na terapię. Na grupie wsparcia spotkałem osoby takie jak ja. Wymiana doświadczeń z innymi pomogła mi zrozumieć co robię ze swoim życiem i jak wiele mogę stracić. Nie piję od 3 lat.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną