Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia i stany lękowe, osobowość lękliwa, ataki paniki 

Co wyróżnia zaburzenia i stany lękowe?

Zaburzenia lękowe charakteryzują się wiodącą potrzebą zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, samokontrolą i nadmiernym analizowaniem własnego zachowania. Z jednej strony pacjent odczuwa silną potrzebą uznania i akceptacji, a z drugiej dużą wrażliwością na odrzucenie i krytykę. Taka sytuacja powoduje niechęć do wchodzenia w bardziej zażyłe relacje oraz słabe więzi społeczne.

Charakterystyka i leczenie zaburzeń lękowych

Czym charakteryzują się zaburzenia lękowe z napadami lęku (lęk paniczny, ataki paniki).

Główną cechą są nawracające napady lęku, których nie można przewidzieć, gdyż występują bez żadnej uzasadnionej przyczyny. Najbardziej powszechne objawy to: uczucie duszności, zawroty głowy, łomotanie serca, strach przed śmiercią, strach przed utratą kontroli nad sobą. Lęki trwają zazwyczaj kilka minut, ale zdarza się, że i dłużej. Pacjent w napadzie lęku przeżywa uczucie strachu, co powoduje ucieczkę z sytuacji, w której się znajduje. Jeśli zdarza się to w miejscach publicznych osoba zaczyna unikać przebywania w tłumie. Po napadzie paniki następuje strach przed wystąpieniem kolejnego napadu.

Zaburzenia lękowe uogólnione

Charakterystyczną cechą jest uogólniony i uporczywy lęk, występujący niezależnie od okoliczności bądź sytuacji i nienasilający się pod ich wpływem. Do najbardziej spotykanych objawów należą: drżenie, pocenie się, zawroty głowy, przyśpieszone bicie serca, uczucie zdenerwowania. Pacjent boi się, że jego samego albo kogoś z jego bliskich spotka coś złego, np. śmierć albo choroba. Najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety, które miały długotrwałą sytuację stresową. Przebieg schorzenia bywa różny, najczęściej jednak jest przewlekły, a nasilenie objawów zmienne.

Zaburzenia depresyjno-lękowe

O tym zaburzeniu mówimy wtedy, kiedy obecne są zarówno objawy lęku jak i depresji nasilone w takim samym stopniu.

Osobowość lękliwa (unikająca)

Charakteryzuje się ogromną koncentracją na byciu krytykowanym, poczuciem własnej nieatrakcyjności i zaniżoną samooceną, uczuciem napięcia i niepokoju w sytuacjach społecznych, ograniczeniem funkcjonowania społecznego i zawodowego ze względu na zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Jak wyleczyć zaburzenia lękowe - leczenie stanów lękowych?

W ciężkich stanach pacjent powinien zgłosić się do lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leki i skieruje na psychoterapię. Najskuteczniejsza jest terapia psychodynamiczna, psychoanalityczna, która dotrze do źródła problemu.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Lena 22 lata, studentka

Jak sobie przypominam to jakoś w zerówce stałam się nieśmiała. W miarę upływu czasu było coraz gorzej, w gimnazjum byłam już na etapie klasowego odludka. Bałam się rozmawiać przez telefon, pójść do nie samoobsługowego sklepu, przerażali mnie ludzie na ulicy. W liceum poszłam na terapię grupową. Pomogła – nie miałam większego lęku przed pójściem na studia, poznałam sporo fajnych osób i zaczęłam spotykać się z moim pierwszym chłopakiem.

Gośka, 30 lat

Moim największym problemem było rozpoczęcie pracy i związane z tym nowe kontakty. Zawsze czułam lęk przed poznawaniem nowych ludzi a nawet strach. Bałam się, że powiem coś nie tak, a do tego to okropne czerwienienie się, zawroty ból głowy. Odważyłam się pójść do specjalisty i teraz dopiero naprawdę zaczynam żyć.

Monika 30 lat, pracownik medyczny

Jeszcze rok temu miałam problemy z wyjściem z domu, wychodząc na ulicę czułam się mało atrakcyjna, panicznie bałam się ludzi, każdej osoby spotkanej przypadkowo, zdarzało się, że po prostu uciekałam i zaszywałam się w domu. Ale wreszcie wzięłam się w garść, poszłam do psychologa i wreszcie mogę spokojnie wyjść z domu i nie uciekać przed każdym napotkanym człowiekiem, dziękuję.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną