Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw)

Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (Nerwica natręctw)?

Cechą charakterystyczną są powracające myśli natrętne, czyli tzw. obsesje lub czynności przymusowe (kompulsje). Pacjenci odczuwają silny niepokój i potrzebę wykonanie pewnej czynności, która według nich może zapobiec jakiemuś nieszczęściu.

Treść natręctw może być bardzo różna, np. myśli bluźniercze, nieprzyzwoite wyobrażenia, obawy przed zabiciem dziecka, zrobieniu krzywdy najbliższym. Częste natręctwa dotyczą mycia rąk, równego układania rzeczy, sprawdzenia czy wyłączony jest gaz, żelazko. Pacjentom towarzyszy lęk przed niebezpieczeństwem czyhającym na niego lub jego bliskich, a dokonywana czynność jest próbą odwrócenia tego niebezpieczeństwa.

Natręctwa mogą codziennie zajmować wiele godzin, a ludziom cierpiącym na to zaburzenie towarzyszy trudność w podejmowaniu decyzji.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Kuba, 22 lata, student

Mój problem polega na irracjonalnym lęku przed zarazkami i bakteriami. W autobusie nie mogłem dotknąć poręczy, nie mogłem pójść na siłownię bo bałem się spoconych ławek i generalnie brudu. Miałem myśli samobójcze, bo nie mogłem znieść tego że z normalnego mężczyzny stałem się czyściochem myjącym ręce po 20 razy na dobę. Terapia zaczęła przynosić efekty, wiem, że teraz będzie tylko lepiej.

Andrzej, 29 lat

W tej chwili mam 29 lat. Mój problem zaczął się kilka lat temu.Zwykłe wyjście z domu po zakupy zajmowało mi bardzo dużo czasu. Po kilka razy sprawdzałem czy zamknąłem okna, czy wyłączyłem czajnik, żelazko itd. Nie raz wracałem się do domu by po raz kolejny przekonać się, że wszystko jest w porządku. Zdawałem sobie sprawę, że to co robię nie jest normalne, że inni tak nie mają dlatego poszedłem do lekarza, który skierował mnie do psychologa. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem zdrowy a wyjście z domu po zakupy zajmuje mi o wiele mniej czasu.

Wioletta, 23 lata

Mam 23 lata, a obsesje zaczęły się gdy miałam 13 lat. Zaczęło się od bardzo dokładnego sprzątania mojego pokoju kilka razy dziennie i nie wpuszczaniu do niego nikogo, żeby mi nie nabrudził. Potem miała etap lęku przed chorobami, następnie obsesyjne myśli. Przez kilka lat dręczyło mnie pytanie czy jestem głupia, bo kiedyś usłyszałam to od mojego ojca. Pewnego dnia opowiedziałam o tym wszystkim mojej przyjaciółce, a następnego dnia poszła ze mną do psychiatry, który rozpoznał u mnie nerwicę natręctw. Przepisał mi leki i wysłał na terapię. Tam udało mi spojrzeć z boku na to co się działo w mojej głowie.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną