Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia w komunikacji.
To problem Twój i Twojego otoczenia.

Co wyróżnia zaburzenia w komunikacji?

Osoby, które mają problemy z komunikacją nie dają sobie prawa do wyrażania siebie, swoich potrzeb, opinii, uczuć lub robią to, ale w taki sposób, że ranią innych. Mają agresywne intencje związane z wyrażaniem siebie, nie dają innym szansy na odmowę, gdy o coś je proszą. Zaburzenia komunikacji mogą przejawiać się w agresji werbalnej, czyli krzyczeniu, podnoszeniu głosu, negatywnym ocenianiem rozmówcy, obrażaniu go, przeklinaniu, wyzywaniu osoby, na którą kierowana jest złość. Taka forma agresji powiązana zazwyczaj jest z celem poniżenia osoby, do której jest kierowana. Jednak agresja może przybierać formę bierną, która polega na tłumieniu emocji, niekomunikowaniu ich, milczeniu, obrażaniu się, okazywaniu chłodu emocjonalnego, zaprzestaniu utrzymywania kontaktu, udawaniu, że zapomniało się o czymś co dla drugiej osoby było bardzo ważne.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń w komunikacji?

Zaburzenia w komunikacji mogą występować z powodu nieumiejętności wyrażania własnego zdania, jasnego zaznaczania granic, klarownego komunikowania swoich potrzeb. Mogą być one związane z brakiem poczucia własnej wartości i brakiem szacunku do samego siebie. Sposoby komunikowania nie są wrodzone, uczymy się ich w różnych sytuacjach życiowych, poprzez przeżywanie i reagowanie na dane zdarzenie. Agresja słowna wiąże się często z dużą złością jaką dana osoba ma w sobie, czy to do zaistniałej sytuacji, osoby, czy jest związana zupełnie z innymi czynnikami. Taki człowiek nie potrafi w sposób dojrzały jej rozładować. Oprócz złości mogą to być inne emocje takie jak np.: żal, bezradność, chłód, cierpienie, wściekłość, zdenerwowanie, zażenowanie, upokorzenie, obawa, których nagromadzenie, ponieważ nie zostały w sposób asertywny wypowiedziane, może powodować zachowania agresji słownej.

Jak wyleczyć zaburzenia w komunikacji?

Problemy w komunikacji najlepiej jest rozwiązać podczas terapii, gdzie dowiemy się jaka jest przyczyna złości, jaką pacjent w sobie nosi, będzie możliwość w bezpiecznych warunkach ją na nowo przeżyć, a następnie zastanowić się jak można w danej sytuacji inaczej postąpić, jak dana osoba chciałaby zachować się, gdyby podobne zdarzenie znowu miało miejsce. Wspólnie z terapeutą będą ćwiczone zachowania asertywne. Bardzo dobrą formą uczenia się asertywnego zachowania jest uczestnictwo w grupie terapeutycznej, gdzie pożądane jest mówienie wprost z poszanowaniem drugiej osoby o swoich odczuciach, czy to dotyczących zachowania jakiejś osoby, czy zaistniałej sytuacji.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Adam, 21 lat

Znajomi powtarzali mi, że nie za się ze mną rozmawiać czasami milczę, nie wyrażam swojego zdania, a czasami „napadam” na jedną osobę i zaczynam wyzywać, obrażać z niejasnej przyczyny. Z ciekawości postanowiłem umówić się na wizytę, na terapii dowiedziałem się z czego wynika moje zachowanie, miałem okazję przeżyć trudne dla mnie sytuacje jeszcze raz. Teraz już zaznaczam moje granice i szanuję granice innych osób, a grono moich znajomych powiększa się.

Patrycja, 50 lat

Na terapię przyszłam razem z mężem, ponieważ powiedział, że ma dosyć mówienia do ściany. Nie wiedziałam o co mu chodzi, uznałam, że jeżeli nie krzyczę to wszystko jest w porządku. Wspólnie z terapeutą pracowaliśmy nad naszą komunikacją, zrozumiałam ku mojemu zdziwieniu, że moje zachowanie było agresywne. Dzisiaj rozmawiamy szczerze z mężem, jestem szczęśliwa.

Dominika, studentka

Po paru spotkaniach indywidualnych zostało mi zaproponowane uczestnictwo w grupie terapeutycznej. Na początku nie widziałam sensu, ale potem dostrzegłam, że jest to miejsce, w którym mogę pracować nad tym z czym miałam w swoim życiu największe problemy, a mianowicie nad komunikacją. Dzisiaj już wiem i co najważniejsze stosuje to czego nauczyłam się na grupie w kontaktach z innymi ludźmi, nie mam problemu z zawieraniem nowych znajomości, ponieważ zaczęłam w jasny sposób mówić o moich uczuciach.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną