Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Beata Jaworska | Lublin

Beata Jaworska | Lublin

Nurty psychoterapeutyczne:
Systemowy, integracyjny

Z jakimi pacjentami pracuje:
Jestem pedagogiem z kilkunastoletnim stażem w pracy.

Pracuję z:

 • dziećmi od 7 roku życia 
 • młodymi dorosłymi
 • rodzinami

Edukacja:

 • 3 letni kurs w zakresie Systemowej Terapii Rodzin atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
 • Staż w Instytucie Psychiatrii i Neurologii Klinika Nerwic Zaburzeń Osobowości i Odżywiania w Warszawie

Terapeuta o sobie i o swojej pracy

Jaka była twoja droga do zostania terapeutą? Co zainspirowało cię do wyboru tego zawodu?

Mój wybór podyktowany został chęcią pomocy dzieciom, młodzieży wychowującym się w Domu Dziecka. Tak rozpoczęła się moja droga poszukiwania i rozwoju. Chciałam zrozumieć ich zachowania i nauczyć się umiejętności głębszego pomagania. Nawiązać więź by ustrzec ich przed miejscami gdzie byli kierowani za swoje zachowania opozycyjno –buntownicze. Tam uczyłam się prowadzić moje pierwsze rozmowy terapeutyczne, a widząc efekty i sens w tym co robię chciałam poszerzać swoją wiedzę i perspektywę. Inspirację odnajduję także w ludziach, których poznaję i którzy nakreślają moje kierunki, to od nich czerpię widzę i doświadczenie, jak być lepszą, efektywniejszą osobą  również w roli terapeuty.

Co pacjent powinien wiedzieć o pracy z tobą? Co chciałabyś, żeby ktoś wiedział o pracy z tobą? Jak wygląda pierwsza sesja z tobą?

W pracy psychoterapeutycznej bliskie jest mi podejście systemowe, czyli skupienie na całym systemie pacjenta, w którym funkcjonuje, ale aby móc jak najlepiej pomagać ludziom czerpię wiedzę z różnych nurtów psychoterapii. Koncentruję się na mocnych stronach osoby, z którą rozmawiam, na odkrywaniu jej unikalnego potencjału. Pracuję zgodnie z przekonaniem, że najważniejsza jest dbałość o zdrowie pacjenta. Jako psychoterapeuta w relacji opieram się na dobrym porozumieniu, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Prowadzę dialog terapeutyczny, dążę do tego, aby w komfortowych warunkach pacjent mógł uświadomić sobie swoje emocje i mechanizmy nim kierujące. Razem poszukujemy gotowości do zmian, siły i przede wszystkim chęci. Podchodzę i otwieram się na pacjenta w sposób indywidualny, w zależności od potrzeb i możliwości, formę terapii dostosowuję do danej osoby, tak aby możliwie jak najlepiej skupić się na efektywnej pomocy.

Jaką radę dałabyś komuś, kto się waha, aby spróbować terapii? Jak myślisz, co jest dzisiaj największą przeszkodą dla ludzi szukających opieki? Gdyby była jedna rzecz, którą chciałabyś, aby osoby wahające się wiedziały o terapii, co by to było?

Psychoterapia jest metodą pracy nad sobą, która może wzbogacić każdego. Nie musimy się wstydzić tego, że sięgamy po wsparcie. Prawda jest taka, że decyzja o rozpoczęciu psychoterapii wymaga dużej odwagi i gotowości. To wejście w proces, który nie zawsze będzie łatwy. To oznaka siły, a nie słabości. W naszym społeczeństwie dość powszechne jest myślenie, że psychoterapia jest czymś wstydliwym i czymś, czego należy unikać jak ognia. Część ludzi deklaruje, że psychoterapia jest ważna i potrzebna, ale że człowiek bez konkretnego zaburzenia czy poważnego problemu, nie ma tam czego szukać. Terapia jest dla wszystkich. Nie tylko dla osób z zaburzeniami, traumami czy innymi poważnymi problemami. Skorzysta na niej każdy, kogo coś uwiera w sobie, lub w relacjach z innymi. I każdy, kto po prostu chciałby się czegoś nowego o sobie dowiedzieć i żyć pełniej, z bardziej otwartą głową. Kiedy boli kogoś ząb, idzie do dentysty. Kiedy ma problemy z bólem pleców, do fizjoterapeuty. A kiedy męczy kogoś jakiś problem dotyczący psychiki, to wybiera się do terapeuty. Najważniejsze jest podjęcie decyzji i powiedzenie samemu sobie „ tak, chcę”.

Gdybyś mogła wybrać jeden lub dwa filmy które wpłynęły na podejście do terapii co by to było i dlaczego?

Nie mam w pamięci takiego filmu który wpłynąłby na moje podejście do terapii. Był czas, że książki Paulo Coelho zafascynowały mnie i zmuszały do głębszych refleksji. Były subtelną wskazówką jak żyć i być szczęśliwym. Autor w sposób prosty tłumaczył sprawy trudne. Przybliżał do radości, spokoju i opanowania, którego pragnie każdy z nas.

Jak widzisz stan zdrowia psychicznego dzisiaj? Czym jesteś najbardziej podekscytowana w tym rozwijającym się krajobrazie zdrowia psychicznego ?

Coraz częściej mówi się o epidemii zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, co dotyczy zwłaszcza depresji oraz autoagresji, które mogą poważnie zagrażać ich zdrowiu i życiu. Polacy nadal wstydzą się chodzić do psychiatry i do psychologa. Do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne przykleja się stygmatyzujące etykietki. Co prawda w ostatnich latach stajemy się bardziej otwarci na pomoc z zewnątrz, jednak to otwarcie napotyka na wiele barier. Chęć udania się do specjalisty ściśle wiąże się z odwagą poszukiwania prawdy dotyczącej sytuacji w rodzinie, sytuacji w relacji ze współmałżonkiem, w relacji z dziećmi, a to wymaga również pokory i skruchy z czym współczesny człowiek może mieć trudność. 

 

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press