Moczenie nocne – na czym polega?
Kiedy dziecko się moczy?
Choć nazwa zaburzenia to moczenie nocne, to dziecko może również moczyć się jedynie w dzień (moczenie dzienne dotyczy 3-4% dzieci w wieku 4-12 lat), albo przemiennie - czasem w dzień, czasem w nocy. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z podobnym problemem.
Kiedy dziecko zaczęło się moczyć?
To ważna informacja, bo wyróżnia się dwa rodzaje moczenia:
- Pierwotne (w rozwoju dziecka nie pojawił się okres, w którym nie było moczenia)
- Wtórne (u dziecka pojawił się dłuższy okres, w którym kontrolowało oddawanie moczu). Ten rodzaj moczenia się jest częstszy.
Dlaczego dziecko się moczy?
Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, ale warto wiedzieć, że zaledwie 15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, to moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne.
Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego dzieci?
Do najczęstszych przyczyn pierwotnego moczenia nocnego zalicza się m.in.:
- nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień),
- opóźnioną naukę higieny,
- przedłużone używanie pampersów,
- zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu,
- zaburzenia emocjonalne.
- częste zaparcia
- zaburzone czynności pęcherza,
- choroby mogące powodować moczenie,
- zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego
- wady anatomiczne dróg moczowych.
Bardzo często, przyczyny moczenia nocnego to kwestie fizjologiczne:
Moczenie nocne może również wystąpić na skutek stresujących bądź ważnych wydarzeń w życiu dziecka. Na przykład takich jak:
- narodziny nowego dziecka,
- hospitalizacja,
- molestowanie seksualne,
- rozwód rodziców,
- śmierć rodzica.
Leczenie moczenia mocnego – dlaczego jest tak ważne?
Moczenia nocnego nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju emocjonalnym dziecka. Taka sytuacja może również spowodować to, że dziecko zostanie odrzucone przez rówieśników i domowników. To zaś wpłynie negatywnie na jego samoocenę i umiejętności budowania relacji.
Pierwotne izolowane moczenie nocne
Występuje, gdy moczenie jest tylko w nocy, utrzymuje się od urodzenia, nie jest objawem żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest piąty rok życia, w którym to oddawanie moczy powinno być kontrolowane podczas snu. Charakterystycznymi cechami są obficie zmoczone łóżko, nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka, prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia, prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym, częste występowanie moczenia nocnego w rodzinie. Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.
Jak wyleczyć moczenie u dziecka?
Koniecznie trzeba zgłosić się po pomoc aby podjąć leczenie moczenia nocnego. Leczenie moczenia nocnego warto najpierw skonsultować z lekarzem dziecięcym, który pozwoli wykluczyć przyczyny fizjologiczne moczenia nocnego. Jeśli okaże się, że dziecko moczy się ze względu na zaburzenia emocjonalne, konieczna będzie podjęcie leczenia nocnego poprzez psychoterapię.
Niezależnie od przyczyn moczenia warto też udać się na konsultację psychologiczną. Moczenie nocne to choroba, która wpływa mocno na psychikę i stan emocjonalny dziecka i może owocować wieloma dodatkowymi trudnościami. Leczenie moczenia nocnego może być dla dziecka trudnym procesem, dlatego też potrzebuje wsparcia i pomocy.