W dzisiejszych czasach dostęp do gier komputerowych jest bardzo prosty. Wraz z rozwojem techniki, powstają coraz atrakcyjniejsze gry, które zyskują miliony fanów na całym świecie. Do grona graczy należą nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Granie kojarzy się głównie z rozrywką i spędzaniem czasu wolnego. Mimo wielu zalet płynących z korzystania z gier komputerowych, niosą one za sobą liczne zagrożenia. Jednym z nich jest uzależnienie, na które narażony jest każdy, niezależnie od płci i wieku.
Uzależnienie od gier objawy
Diagnoza uzależnienia od gier komputerowych opiera się na następujących kryteriach:
- Utrata kontroli nad czasem spędzanym na graniu w gry
- Odczuwanie przymusu grania w gry
- Wzrost ilości czasu spędzanego na graniu w gry- wzrost tolerancji
- Odczuwanie negatywnych uczuć w przypadku niemożności zagrania
- Zaniedbywanie innych obowiązków oraz ról na korzyść czasu spędzanego na graniu w gry
- Porzucenie wcześniejszych pasji i zainteresowań- jedynym hobby są gry
- Granie pomimo odczuwanych szkód płynących z tego typu aktywności- np. pogorszenie wzroku, bóle głowy, kręgosłupa, wady postawy, utrata pracy, pogorszenie wyników szkolnych, utrata przyjaciół i zanik relacji rodzinnych
Uzależnienie od gier komputerowym należy do grupy uzależnień behawioralnych. Znaczy to tyle, że osoba może uzależnić się nie tylko od substancji psychoaktywnych, jak alkohol czy narkotyki, ale także od wykonywania różnych czynności. Innym przykładem uzależnień behawioralnych jest zakupocholizm, patologiczny hazard czy seksocholizm. Uzależnienie stwierdza się, jeśli przez dłuższy czas utrzymują się przynajmniej 3 z wyżej wymienionych objawów. W przypadku, gdy zauważysz któryś z tych objawów u siebie lub bliskiej ci osoby, warto poszukać pomocy u psychoterapeuty, gdyż wcześniejsza reakcja i podjęcie terapii, pomoże zapobiec rozwojowi zespołu uzależnienia.
Uzależnienie od gier- leczenie
Jak z tym walczyć? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Niezależnie od tego, czy problem dotyka Cię bezpośrednio, czy martwisz się o bliską Ci osobę- najlepszą odpowiedzią jest udanie się do psychoterapeuty i podjęcie terapii. Konsultacja ze specjalistą pomoże stwierdzić, jak głęboki jest problem oraz jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie go pokonać. W leczeniu uzależnień bardzo często proponuje się podejście poznawczo- behawioralne. Praca psychoterapeutyczna opiera się tu na zrozumieniu problemu, jego przyczyn i zmianie schematów myślenia oraz wypracowaniem nowych sposobów reagowania. Uzależnienie od gier dzieci jest bardzo powszechnym zjawiskiem- w USA ok 9% dzieci wykazuje objawy uzależnienia od gier. Problem ten spowodowany jest zazwyczaj brakiem kontroli czasu spędzanego przed monitorem ze strony rodziców lub poczuciem osamotnienia dziecka. Z drugiej strony może być to sposób na ucieczkę od problemów, z którymi młody człowiek nie może sobie poradzić. Dlatego w procesie leczenia bardzo istotną rolę odgrywa wsparcie najbliższych. Warto ustalić z dzieckiem reguły korzystania z komputera czy konsoli oraz ograniczyć czas spędzany na granie w gry do minimum. Często wskazane jest podjęcie terapii przez całą rodzinę, gdyż uzależnienie od gier dziecka może wskazywać na inne dysfunkcje obecne w rodzinie. Kompleksowe podejście do problemu uzależnienia dziecka pomoże zapobiec nawrotom w przyszłości i pozwoli usunąć jego przyczyny. Uzależnienie od gier u dorosłych może być później zauważone, ze względu na brak kontroli z zewnątrz. Problem zaczyna być widoczny dopiero, gdy osoba zaczyna zaniedbywać inne obowiązki- rodzinne i zawodowe. Do specjalisty zgłaszają się zazwyczaj najbliżsi, zaniepokojeni pogorszeniem relacji lub utratą pracy. Zmotywowanie takiej osoby do podjęcia leczenie może być trudne. Uzależnienie od gier często jest bagatelizowane, gdyż problem ten kojarzy się zazwyczaj z dziećmi i młodzieżą, jednak coraz częściej dotyka on również dorosłych. Leczenie uzależnienia przebiega znacznie szybciej i skuteczniej u osób, u których problem został zauważony zanim zdążyły rozwinąć się wszystkie objawy, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u terapeuty.