Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia nastroju, depresja - objawy i leczenie.

Czym są zaburzenia nastroju, depresja?

Pacjent chory na depresje cierpi na obniżony nastrój, odczuwa wzmożoną męczliwość, która prowadzi do zmniejszenia aktywności, utraty zainteresowań. Do najczęściej spotykanych objawów należą: zaniżona samoocena i brak wiary we własne możliwości, osłabienie koncentracji, brak apetytu, zaburzenia snu, pesymizm, widzenie przyszłości w czarnych barwach, myśli lub czyny samobójcze.

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń nastroju

Jak rozpoznać objawy depresji?

Aby ustalić stopień nasilenia epizodu depresyjnego niezbędne jest utrzymywanie się zaburzeń przez okres co najmniej dwóch tygodni. U niektórych chorych na pierwszy plan wysuwa się lęk, zaburzenia nastroju, a co za tym idzie nadużywanie alkoholu, rozdrażnienie, występowanie fobii lub natręctw.
Niektóre z wyżej wymienionych objawów są bardzo charakterystyczne - są to objawy somatyczne takie jak: wczesne budzenie się i narastanie depresji w godzinach porannych, utrata apetytu i spadek masy ciała, utrata zainteresowań, brak odczuwania przyjemności przy wykonywaniu zadań, które kiedyś dawały radość, brak reakcji emocjonalnej na różne wydarzenia, wyraźne spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe. Rozróżnienie łagodnego, umiarkowanego i ciężkiego epizodu depresyjnego wymaga wnikliwej analizy poszczególnych objawów.

Jak przebiega leczenie depresji?

Początkowo może być zastosowana psychoterapia poznawczo-behawioralna. Najskuteczniejsza jest terapia psychodynamiczna, psychoanalityczna, docierająca do źródeł problemu. W stanach cięższych pacjenci kierowani są do konsultacji lekarskiej i korzystają z farmakoterapii przy jednocześnie prowadzonej psychoterapii.

Sprawdź jak radzić sobie z różnymi rodzajami depresji:
Depresja poporodowa – objawy i leczenie
Depresja dwubiegunowa – objawy i leczenie

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Aneta, 40 lat,
depresja

Od jakiegoś czasu nasza rodzina borykała się z problemami. Wiele na mnie spadło a ja próbowałam samodzielnie podołać obowiązkom. Musiałam zająć się rodziną i opuszczałam dni w pracy. Z tego powodu zostałam zwolniona. Od tego czasu przesypiałam większość dnia, pogorszył mi się nastrój, dokuczało mi poczucie winy, na niczym nie mogłam się skupić. Z czasem objawy nasilały się, zaczęły pojawiać się myśli samobójcze, prawie nic nie jadłam. Mąż wysłał mnie do psychologa. Po konsultacji z psychoterapeutą i psychiatrą rozpoczęłam terapię. Dziś znowu jestem szczęśliwą żoną i matką. Odzyskałam pracę i optymistycznie patrzę w przyszłość, wiem, że ze wszystkim mogę sobie poradzić.

Andrzej, 35 lat,
depresja

Czy wiecie jak ciężko jest udawać każdego dnia, że nic ci nie jest? Codziennie wstajesz, idziesz do pracy i się uśmiechasz, a tak naprawdę czujesz straszną niemoc, bezradność, beznadziejność. Nie masz na nic siły i ochoty. Długo się nie przyznawałem, że coś mi dolega. Nigdzie nie wychodziłem po pracy, nie potrafiłem cieszyć się obecnością przyjaciół.. Nienawidziłem kiedy ktoś mówił “weź się w garść”. Chciałem, żeby wszyscy dali mi spokój. Zdałem sobie jednak sprawę z tego jak bardzo zmieniło się moje zachownie, i że sam ze sobą przestaję wytrzymywać.Zdałem sobie sprawę, że potrzebuję rozmowy, żeby ktoś mnie wysłuchał. Rozpocząłem psychoterapię. Okazało się, że depresję można wyleczyć.

Magda, 24 lata,
depresja

Jestem studentką medycyny. Zawsze chciałam być lekarzem. Jednak po 2 roku studia zaczęły mnie przytłaczać. Przestałam radzić sobie z nauką, zamykałam się sama w pokoju i bezczynnie leżałam na łóżku cały dzień. Zawaliłam rok studiów, a myśl o powrocie na uczelnię mnie przerażała. Dopiero po jakimś czasie opowiedziałam mamie co się dzieje. Poszła ze mną do psychologa. Rozpoczęłam terapię indywidualną i grupową. Na spotkaniach grupowych zobaczyłam jak wiele osób ma podobne problemy i jak sobie z nimi radzą. Dało mi to nową siłę. Wróciłam na studia i czuję się coraz lepiej.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną