Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia snu.
Leczenie bezsenności

Jakie są przyczny zaburzeń snu (bezsenności)?

Najczęściej zaburzenia snu mają swoje źródło w czynnikach emocjonalnych pacjenta.

Jak leczyć zaburzenia snu (bezsenność)?

Zaburzenia snu można leczyć terapią poznawczo-behawioralną, terapia indywidualna, terapia psychoanalityczna przeprowadzoną przez certyfikowanych psychoterapeutów.

Czym charakteryzują się zaburzenia snu (bezsenność)?

Dolegliwości występujące przy tym zaburzeniu odczuwane przez osobę i utrzymujące się przez dłuższy czas to zła jakość snu, zbyt mała lub zbyt duża ilość snu, nietypowe pory zasypiania. Pacjenci skarżą się na problemy z zaśnięciem, częste wybudzenia podczas spania, budzenie się o wcześniejszych porach niż planowane. Zazwyczaj te objawy występują pod wpływem nasilonego stresu, czynników społeczno-ekonomicznych. Kiedy osoba chce się położyć spać odczuwa lęk, natłok myśli dotyczących kłopotów osobistych, stanu zdrowia, stanu ekonomicznego. W celu poprawy samopoczucia może sięgać po leki nasenne, alkohol lub inne używki. Rano jednak nie czuje się lepiej, jest drażliwa, przygnębiona i skoncentrowana na swoich problemach. Jest to błędne koło. Do przyczyn zaburzenia snu zaliczamy też zaburzenia natury psychicznej np. zaburzenia nastroju (np. depresja), zaburzenia odżywiania się, nadużywanie substancji chemicznych, leków. Objawia się to zwykle zwiększoną chęcią snu podczas dnia, napadami senności i wydłużonego czasu potrzebnego do wybudzenia się mimo iż osoba nie ma braku snu. Mogą występować również koszmary senne, które dotyczą zagrożenia życia i poczucia bezpieczeństwa pacjenta, bardzo silne lęki nocne, pacjenci krzyczą w nocy. Niektóre osoby mogą być także genetycznie, rozwojowo, organicznie i psychicznie obciążeni zaburzeniami snu. Do nich należy nocne wstawanie osoby i chodzenie bez celu oraz paniczne lęki nocne. Po obudzeniu osoba nie pamięta zdarzenia nocnego. Trudno jest określić jeden czynnik decydujący o powstaniu zaburzenia, często występuje ich kilka. Dlatego bardzo istotna jest szczegółowa diagnoza stawiana przez wykwalifikowanego psychologa.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Iwona, 54 lata, tłumacz

Do gabinetu psychologicznego zgłosiłam się, gdy przestałam normalnie spać. Zasypiałam późno w nocy, budziłam się nad ranem. Zaczęło się to odbijać na moim funkcjonowaniu w pracy i w domu. Po kilkunastu sesjach poznałam przyczyny tego. Okazało się, że zamartwianie się moja sytuacją materialną, mam dużo kredytów, troska o przyszłość dzieci miały swoje odbicie w spaniu. To wszystko było dla mnie ogromnym ciężarem i zaburzyło mój spokój. Początkowo psycholog zalecił wizytę u psychiatry w celu otrzymania leków, które na początku terapii były potrzebne, żebym mogła w miarę normalnie odpoczywać w nocy. Po jakimś czasie nie były już mi potrzebę a ja wróciłam do normalnego spania. Bardzo polecam wszystkim osobom, które są w podobnej sytuacji.

Jarek, 33 lata, barman

Miałem całkowicie rozregulowane pory spania ze względu na mój tryb życia. Częsta praca w nocy, zasypianie nad ranem, wspomaganie się alkoholem na sen, a żeby w ciągu dnia nie spać piłem mnóstwo kawy. Po paru miesiącach takiego funkcjonowania zacząłem tracić koncentrację, byłem rozdrażniony, zacząłem zaniedbywać moją dziewczynę, ona też zaczynała mnie mieć dosyć. Zdawało mi się, że to błahy powód do wizyty u psychologa, ale po pierwszym spotkaniu uświadomił mi, że wcale tak nie jest i dobrze zrobiłem szukając pomocy w mojej sytuacji. Aktualnie nie pracuję już tak często w nocy jak wcześniej, musiałem poszukać kompromisu między zarobkami a dobrym samopoczuciem.

Agnieszka, 40 lat

Awans w pracy bardzo mnie ucieszył, długo na niego czekałam i ciężko pracowałam. Jednak z awansem przyszły nowe obowiązki. Kierownicze stanowisko przysparzało dużo stresów. Zaczęłam budzić się w nocy, wstawałam nad ranem i nie mogłam zasnąć. Zdecydowałam się na wizytę u psychologa. Dzięki terapii nauczyłam się radzić sobie ze stresem i odreagowywać go, co pozwoliło mi normalnie przesypiać noc.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną