Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia somatyczne

Czym jest zaburzenia somatyczne?

Specyficzną cechą tego rodzaju zaburzeń jest ciągłe uskarżanie się pacjenta na dolegliwości somatyczne (fizyczne) oraz nieustępliwe żądanie przez niego następnych badań, mimo iż badania wykonane wcześniej nie wykazały podstaw do występowania zgłaszanych dolegliwości. Pacjent zazwyczaj jest przeciwny jakimkolwiek sugestiom dotyczącym psychologicznego podłoża występujących dolegliwości, nawet gdy owe objawy rozpoczęły się i mają miejsce w tym samym czasie co trudne, przykre wydarzenia lub konflikty w życiu pacjenta. Bardzo często pacjentowi trudno jest zrozumieć gdzie leży źródło jego objawów, dlatego wykonuje coraz to nowe badania, które w rezultacie nie ukazują prawdziwych przyczyn.

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń somatycznych

Charakterystyka zaburzeń somatycznych

Najczęściej występujące dolegliwości fizyczne u pacjentów z zaburzeniami występującymi pod postacią somatyczną to bóle brzucha, nudności, zaparcia, bóle głowy, bóle kręgosłupa, zespół jelita drażliwego, bóle stawów. Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną są bardzo uciążliwe dla pacjentów. Ze względu na fizyczne dolegliwości pacjent nie może w pełni realizować swoich ról pracownika, rodzica, partnera czy ucznia. Brak odnalezienia źródła choroby przy badaniach lekarskich wzmaga frustrację i bezradność pacjenta.

Jak leczyć zaburzenia występujące pod postacią somatyczną?

Skuteczna psychoterapia prowadzona przez wyspecjalizowanych psychoterapeutów umożliwia odkrycie prawdziwej przyczyny dolegliwości fizycznych pacjenta, następnie przepracowanie wraz z pacjentem tego problemu psychologicznego, co w następstwie skutkuje ustąpieniem objawów cielesnych. Długość trwania takiej terapii zależy od współpracy pacjenta z psychoterapeutą oraz siły i głębokości problemu psychologicznego.

Terapią stosowaną przy tego rodzaju zaburzeniu jest terapia z nurtu psychoanalitycznego i psychodynamicznego.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Karolina, 24 lata, studentka

Podczas trwania sesji egzaminacyjnej zaczęły się moje dolegliwości. Początkowo bolał mnie łokieć, potem stawy kolanowe, następnie kręgosłup i krzyż. Doszło do tego, że nie mogłam normalnie chodzić i wstawać z łóżka. Po zrobieniu kompleksowych badań krwi i moczu, które nic nie wykazały udałam się do reumatologa, następnie z podejrzeniem o boreliozę udałam się do szpitala. Nikt nie potrafił określić co mi dolega. Brałam leki, ale one nie polepszały mojego stanu. Był to bardzo nerwowy okres, gdyż trwały egzaminy, na których mi bardzo zależało a ja nie mogłam normalnie się poruszać, odczuwałam okropny ból przy każdym ruchu. Czułam się bardzo bezradna i wściekła. Nie wytrzymałam już ze sobą i zapisałam się na pierwszą wizytę do psychologa. Po nitce do kłębka odkryliśmy razem z moim psychoterapeutą, że mój organizm zareagował w ten sposób na ogromny stres. Psychicznie dźwigałam wielki ciężar, byłam przeciążona. Po kilku rozmowach z psychologiem bóle zmniejszały swoje nasilenie. Dolegliwości całkowicie mi przeszły po dwóch miesiącach terapii. Na spotkania chodziłam co tydzień.

Janusz, 64 lata

Mi terapia pomogła na ciągłe bóle w żołądku, ukłucia w sercu i bóle w klatce piersiowej podczas oddychania. Moja firma upadła, przeżyłem wtedy niesamowity stres. Bóle bywały tak silne, że obawiałem się najgorszego czyli zawału. Po zbadaniu serca lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku i, że może to być spowodowane silnym stresem. Bóle jednak nie mijały, więc postanowiłem sięgnąć pomocy psychoterapeuty. Małymi krokami dochodziliśmy do prawdziwych przyczyn występowania moich cierpień fizycznych. Bardzo polecam i zachęcam do spróbowania skorzystania z pomocy terapeutów.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną