Zamawiam bezpłatną konsultację


Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Tiki, jąkanie - leczenie

Czym są tiki?

Tiki ruchowe to spontaniczne i krótkotrwałe skurcze mięśni. Mają postać mimowolnych ruchów i dotyczą jednej lub kilku części ciała. Zazwyczaj obejmują okolice twarzy i kończyn górnych. Skurcze pojawiają się nagle lub mogą być poprzedzone uczuciem dyskomfortu i napięcia. Często występują u dzieci i nie wymagają leczenia, ale z czasem mogą się utrwalić i stać się uciążliwe. Tiki mogą nasilać się w stanach pobudzenia emocjonalnego. Podczas odpoczynku, snu i czynności nie wymagających koncentracji nasilenie objawów się zmniejsza. Często tikom towarzyszą takie problemy jak duża impulsywność i trudności ze skupieniem uwagi. Mogą one w znacznym stopniu zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Czym jest jąkanie?

Jąkanie to przypadłość, która charakteryzuje się częstym powtarzaniem sylab lub słów, przeciąganiem dźwięków, pauzami, które zaburzają płynność wypowiedzi. Objawy mogą być ledwo zauważalne, albo nasilać się do stanu znacznie utrudniającego komunikację werbalną. Zaburzenie to może wywoływać stres, lęk, wstyd a nawet prowadzić do izolacji społecznej. Jąkanie jest zaburzeniem komunikacji, czyli pojawia się podczas interakcji z innymi ludźmi. Dziecko nie jąka się gdy mówi do siebie, gdy nikt go nie widzi. Jąkanie to problem najczęściej występujący u dzieci, ale może dotyczyć także młodzieży i osób dorosłych. Ważne jest to, ze przypadłość sama nie minie, można i powinno się ją leczyć.

Charakterystyka tików oraz jąkania

Wśród tików ruchowych wyróżniamy tiki proste i złożone. Dotyczą one z reguły twarzy, głowy i szyi. Tiki wokalne polegają na mimowolnym wydawaniu dźwięków lub wypowiadaniu słów. Cechują się krótkim czasem trwania, nagłym i spontanicznym występowaniem oraz zmiennym nasileniem objawów. Wśród tików wokalnych wyróżniamy tiki wokalne proste, które polegają na wydawaniu nic nie znaczących dźwięków (chrząkanie, pociąganie nosem) oraz tiki złożone, polegające na naśladowaniu zasłyszanych sylab lub słów lub wykrzykiwaniu obscenicznych treści. Tiki czuciowe są to krótkotrwałe i powtarzające się doznania odczuwane na skórze, zlokalizowane w konkretnej części ciała. Tiki przejściowe, czyli tiki przemijające, jest to najczęstsza postać zaburzeń tikowych trwająca nie dłużej niż 12 miesięcy. Tiki przejściowe charakteryzują się występowaniem jednego lub kilku tików wokalnych lub ruchowych o bardzo zmiennym charakterze. Występują także tiki przewlekłe, które charakteryzują się większym nasileniem objawów niż tiki przejściowe. Mogą również występować u dorosłych.

Zespół Tourette’a, czyli zespół tików głosowych i ruchowych: Pierwsze symptomy choroby pojawiają się około 7 roku życia. Do najczęstszych objawów należy mruganie, potrząsanie głową, grymasy twarzy. Następnie tiki przenoszą się w inne miejsce albo pojawiają się nowe. Po 10 latach od pierwszych objawów stwierdza się największe nasilenie choroby. Rodzaje i umiejscowienie tików wtedy zmieniają się z tygodnia na tydzień.

Leczenie tików oraz jąkania

Obok leczenia farmakologicznego (neuroleptyków) i technik behawioralnych bardzo ważna jest również psychoterapia. Mimo że próbując powstrzymać tiki odczuwamy niepokój i napięcie, to tiki można kontrolować. Ponieważ jednak stres spowodowany próbą kontroli może nasilić objawy, należy najpierw nauczyć się rozpoznawać sytuacje i momenty, w których tiki się pojawiają. Ważne jest aby następnie nauczyć się ograniczać stres pojawiający się w danych sytuacjach. Między innymi właśnie w tym może nam pomoc terapia. Przy jąkaniu ważna jest natomiast terapia logopedyczna poprawiająca płynność mowy. Istotna jest także psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyn problemu oraz wyeliminować komponenty lękowe, które zwiększają nasilenie objawów.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

 • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

 • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

 • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

 • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
 • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
 • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
 • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
 • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
 • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
 • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
 • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press