Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Pracoholizm

Psycholog pomoże Ci naprawić relację z samym sobą i przywrócić równowagę między pracą a życiem osobistym.

Czym jest pracoholizm?

Pracoholizm to zaburzenie równowagi między pracą a innymi ważnymi obszarami życia. Mimo że osoba cierpiąca na pracoholizm jest całkowicie zaangażowana w wykonywane obowiązki, nie odczuwa radości z wykonywanej pracy. Od innych pracoholik także oczekuje nieprzeciętnej motywacji i stuprocentowego zaangażowania. Osoba uzależniona traktuje wszystko jak pracę i obowiązek, nawet odpoczynek czy zabawę. Praca staje się sposobem na życie. Uzależnienie od pracy objawia się ciągłym zawyżaniem wymagań, podejmowaniem nowych obowiązków. Pracoholizm ma także związek ze skłonnością do perfekcjonizmu. Przymus pracy jest związany odczuwaniem negatywnych emocji, poczuciem winy, strachem. Dla pracoholika trudne są związki, ponieważ nie potrafi o nie dbać i często spotyka się z wyrzutami ze strony bliskich. Ważnym objawem pracoholizmu jest także odczuwanie poczucia winy, gdy nie wykonuje się pracy, a najbardziej obawia się porażki i popełnienia błędu. Osoba uzależniona od pracy cierpi zazwyczaj na różne dolegliwości somatyczne, bezsenność, depresję.

Kiedy szukać pomocy?

Jeżeli większość czasu spędzasz w pracy i Twoje życie kręci się wyłącznie wokół spraw zawodowych, nie pracując odczuwasz poczucie winy i czujesz, że narzucasz sobie i innym perfekcjonistyczne standardy- pomyśl o poszukaniu pomocy. Warto na początek przedyskutować swój problem z bliskimi. Jednak pracoholizm to zaburzenie, które ma swoją przyczynę w osobistych wartościach, potrzebach, wewnętrznych konfliktach. Z tego powodu pomocna okazać się może rozmowa z psychologiem, który pomoże Ci naprawić relację z samym sobą i przywrócić równowagę między pracą a życiem osobistym.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną