Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia nastroju dwubiegunowe

Jakie są przyczyny zaburzeń nastroju dwubiegunowych?

Liczy się, że u 30-60% chorych początek tych dolegliwości i ich ponowne występowanie są poprzedzane wyjątkowo stresującymi sytuacjami życiowymi pacjenta. Dokładne przyczyny powstawania tego rodzaju objawów nie są znane. Wyodrębniamy czynniki genetyczne, choroba występuje częściej u osób blisko ze sobą spokrewnionych. Czynniki somatyczne: do nich zaliczamy poród, duże zaburzenia hormonalne, zakażenia, urazy czaszki i i zażywanie niektórych leków. Czynnikami psychicznymi są straty i zawody emocjonalne (takie jak śmierć, rozwód), zmiany środowiskowe (np. emigracja, migracja, zmiana pracy), także zmiany statusu materialnego pacjenta. Oprócz tych czynników istnieje koncepcja, że osoby o specyficznym rysie psychologicznym: mające negatywny wizerunek siebie, niekorzystnie oceniające swoje zachowanie i doświadczenia, ”czarno widzą” swoją przyszłość łatwiej zapadają na zaburzenia nastroju. Brakuje im wiary we własne działanie i z góry skazują się na przegraną pozycję. Takie krytyczne przekonania o sobie i otoczeniu doprowadzają do lęków i depresyjnego samopoczucia osoby.

Charakterystyka i leczenie zaburzeń nastroju dwubiegunowych

Co wyróżnia zaburzenia nastroju dwubiegunowego

Osoba zazwyczaj przeżywa okres aktywności i pobudzenia energetycznego (mania), a następnie okres utraty tej energii i jej samopoczucie ulega zdecydowanemu obniżeniu (depresja). Pomiędzy tymi etapami następuje powrót do zdrowia. Charakterystyczna zmienność nastroju równie często dotyka kobiet jak i mężczyzn. Zwiększona aktywność pojawia się zwykle nagle i obejmuje od 2 do 4-5 miesięcy (średnio 4 miesiące). Spadek nastroju zwykle trwa dłużej, średnio 6 miesięcy, ale raczej nie dłużej niż 1 rok.

Jak leczyć zaburzenia nastroju dwubiegunowe?

Leczenie zaburzeń nastroju jest prowadzone przez wykwalifikowanego psychoterapeutę. Początkowo jest prowadzona terapia indywidualna, następnie można poszerzyć terapię o sesje grupowe. Nurty wykorzystywane do leczenia tego zaburzenia to przede wszystkim terapia psychoanalityczna, psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Jarek, 25 lat

Na moją „dwubiegunówkę” zacząłem się leczyć 1,5 roku temu. Nie mogłem znieść tego, że praktycznie bez powodu czułem doła, często zaraz po obudzeniu i w takim nastroju mijał mi cały dzień. Były to te dni, kiedy myślałem o sobie jako o nieudaczniku, wiedziałem, że i tak moje życie jest bez sensu i co bym nie zrobił to i tak nie ma z tego wyjścia. Nie miałem wtedy chęci spotykani się z ludźmi, raczej unikałem ich. Trwało to parę miesięcy. Później się wszystko odwracało, czułem swoją siłę i wartość, załatwiałem wszystko z powodzeniem. Totalnie nie rozumiałem tych huśtawek. Zdecydowałem się pójść do specjalisty przy kolejnym spadku nastroju. Aktualnie uczestniczę w terapii indywidualnej i grupowej. Coraz łagodniej przechodzę te zmiany swojego samopoczucia i mam ich świadomość.

Maciek, 25 lat

Od dłuższego czasu przeżywałem duże wahania nastrojów. Były okresy, gdy byłem pełen energii, spotykałem się ze znajomymi, z chęcią chodziłem do pracy i realizowałem swoje pasje. Potem następowały miesiące, podczas których nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. W pracy nie mogłem się skupić, często brałem zwolnienia chorobowe. Z pełnego radości i pasji młodego człowieka stawałem się przygnębiony i wydawało mi się, że wszystko robię źle. Te naprzemienne wahania mnie męczyły, martwiły też moją narzeczoną. Namówiła mnie w końcu i poszedłem po poradę. Po konsultacji i paru spotkaniach z psychologiem i psychiatrą, okazało się, że to objawy choroby dwubiegunowej. Podjąłem leczenie i widzę dużą poprawę.

Tomasz, 50 lat, żonaty od 30 lat, impotencja

Pierwsze objawy choroby dwubiegunowej wystąpiły u mnie na studiach. Mieszkała wtedy sama, daleko od domu. Bardzo przeżywałam rozłąkę z rodziną. Myślałam, ze obniżony nastrój , objawy somatyczne, są konsekwencją zmiany miejsca zamieszkania i szybko mi przejdzie. Niestety stany depresyjne przerywane co parę miesięcy poprawą samopoczucia, momentami euforią, towarzyszyły mi bardzo długo. Podczas jednego epizodu depresyjnego odwiedziła mnie mama. Była bardzo zaniepokojona moim stanem i zabrała mnie na konsultację do lekarza. Lekarz skierował mnie do psychologa. Od tamtej pory miałam jeszcze parę nawrotów choroby, ale z mniejszym nasileniem. Terapia bardzo mi pomogła i dziś czuję się dobrze.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną