Zamawiam bezpłatną konsultację










Podczas pierwszej konsultacji wspólnie ustalimy cele terapii, jej formę i pomożemy ci wybrać rodzaj psychoterapii i terapeutę. Potem sam zdecydujesz, czy chcesz kontynuować.

Rozpocznij psychoterapię już dzisiaj.

Zamów bezpłatną konsultację wraz z diagnozą i dowiedz się wszystkiego - bez zobowiązań i anonimowo. 

Depresja dwubiegunowa - objawy i leczenie

Poniżej dowiesz się czym jest depresja dwubiegunowa. Problemy natury psycholgicznej, takie jak depresje, wymagają zrozumienia siebie i przepracowania własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a najskuteczniejszą pomoc otrzymasz pracując z profesjonalnym psychoterapeutą.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc i umówić się na bezpłatną konsultację, na której wspólnie z drugą osobą, psychoterapeutą, postawimy diagnozę i powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z problemem to wypełnij formularz po prawej. Bedziesz mógł:

  • dowiedzieć się wszystkiego anonimowo
  • otrzymasz diagnozę
  • omówienie testów i
  • zdecydujesz czy psychoterapią jest najlepszą formą pomocy dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać czym jest psychoterapia, dowiedzieć się kim jest psychoterapeuta i jak pracujemy zapraszamy na dół strony.

Charakterystyka oraz leczenie zaburzeń depresji dwubiegunowej

Są różne rodzaje i przyczyny depresji.

 

Jak rozpoznać objawy depresji dwubiegunowej?

Osoba chora na depresje dwubiegunową doświadcza silnych zmian nastroju (epizody chorobowe). Mogą one występować naprzemiennie, a między nimi pojawiają się okresy remisji, w trakcie których chory czuje się dobrze.

Epizody chorobowe w depresji dwubiegunowej:

  • Mania – podwyższony nastrój, wzmożona aktywność. Ma zazwyczaj nagły początek i trwa od 2 do 5 tygodni.
  • Hipomania
  • Depresja – spadek aktywności, energii, Trwa około 6 miesięcy.

Okresy remisji (okres bez epizodów chorobowych) i nawrotów choroby są zmienne i mają różny okres trwania. Z czasem okresy remisji stają się coraz krótsze, a okresy chorobowe się wydłużają.

Postacie zaburzeń dwubiegunowych:

  • Typ I – przynajmniej jeden epizod manii, brak epizodów depresji,
  • Typ II – co najmniej jeden epizod hipomanii oraz epizody depresyjne,
  • Typ III (cyklotymia) - długie okresy pojawiania się niektórych objawów depresji i hipomanii bez wyraźnych epizodów manii lub depresji.

Jakie objawy występują w epizodzie depresyjnym?

Objawy depresji to przede wszystkim obniżenie nastroju, smutek, apatia. Epizod depresyjny cechuje złe samopoczucie, niska samoocena, obniżenie aktywności, utrata zainteresowań. Osoba chora ma problemy ze snem oraz słaby apetyt.

Depresję cechują także kłopoty z koncentracją, poczucie beznadziei, myśli samobójcze. Zaburzeniu depresyjnemu towarzyszy zazwyczaj lęk i poczucie winy. Depresja to zaburzenie nastroju, które ma negatywny wpływ na emocjonalne i poznawcze funkcjonowanie osoby chorej.

Zobacz jak wygląda życie osoby z depresją.
Kliknij play poniżej.

Jakie objawy występują w epizodzie maniakalnym i hipomaniakalnym?

Epizod maniakalny cechuje znacznie wzmożony nastrój, zwiększenie aktywności psychicznej i fizycznej, nadwrażliwość. Osoby chore w epizodzie maniakalnym często zachowują się w sposób nietypowy, zwracający uwagę. Są głośne, aktywne, czasem agresywne. Ich zachowanie bywa niestosowne.

Do objawów maniakalnych należy podwyższona samoocena, przymus mówienia, problemy z koncentracją, zmniejszony krytycyzm, odhamowanie seksualne i obniżona potrzeba snu. Osoba w epizodzie manii ma wrażenie, że jest zdolna do wszystkiego.

Zaburzenie nastoju w okresie manii utrzymuje się co najmniej tydzień, a jego nasilenie zaburza aktywność w środowisku lub uniemożliwia codzienną pracę.

Epizod hipomaniakalny różni się od manii mniejszym nasileniem objawów. Jest to łagodne podwyższenie nastroju lub drażliwość.

Jak sobie radzić z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Przyczyny depresji dwubiegunowej związane są z zaburzeniami biochemii mózgu. Z tego powodu, leczenie zaburzeń afektywnych wymaga wspomagania farmakologicznego. Lekami wyrównuje się nastrój, redukuje objawy maniakalne, zmniejsza poziom depresji.

Lekarz psychiatra dobiera odpowiednie środki w zależności od rodzaju epizodu. Leki przyjmuje się również profilaktycznie w okresach remisji, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nawrotu choroby. Leki muszą być brane systematycznie. W leczeniu choroby maniakalno – depresyjnej wykorzystywana jest psychoterapia. Umożliwia ona zarówno osobie chorej powrót do prawidłowego funkcjonowania, a także zapewnia wsparcie dla rodzin, które często muszą radzić sobie z dodatkowymi problemami unimożliwiającymi im normane funkcjnowanie.

Depresja dwubiegunowa to choroba przewlekła, która towarzyszy choremu przez całe życie i wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Nierzadko, współwystępują z nią inne zaburzenia, a choroba przynosi negatywne skutki psychosocjalne. Dlatego, ważna jest pomoc psychiatryczna i przede wszystkim psychoterapeutyczna, która umożliwia powrót do zrównoważonego życia osobistego, rodzinego i zawodowego.

Nasi terapeuci

Zamawiam pierwszą konsultację

Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o potrzebie rozpoczęcia psychoterapii. W trakcie konsultacji

  • pomożemy Ci zrozumieć naturę Twojego problemu,

  • znajdziemy najlepszy sposób jego rozwiązania, oraz

  • udzielimy wsparcia psychicznego

Razem wybierzemy najlepszą formę pomocy oraz dobierzemy właściwego psychoterapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo.

Wykształcenie   |   Doświadczenie   |   Profesjonalizm

Rozwiązaniem na wszystkie problemy może być wsparcie odpowiednich ludzi wokół nas 

W MindMed współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi, doświadczonymi oraz sprawdzonymi psychoterapeutami z całej Polski.

Stawiamy na etykę i profesjonalizm. Liczy się dla nas Twoje zaufanie. Psychoterapuetów obowiązują te same zasady poufności co lekarza. Nasi psychologowie i psychoterapeuci to specjaliści w swojej branży, których kompetencje umożliwiają skutecznie pomagać pacjentom wprowadzać pozytywne zmiany w ich życiu i wspierać w procesie dążenia do dobrostanu. Cechuje nas indywidualne podejście do każdego problemu, dlatego możemy Ci pomóc z wszelkimi trudnościami z jakimi się zmagasz. 

Eksperci MindMed w mediach

Nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą w mediach na temat walki z depresją, nerwicami, lękami oraz innymi problemami natury psychicznej

Twój problem da się rozwiązać

Poradnictwo internetowe czy rozmowa z przyjacielem nie zawsze okazują się wystarczające. W wielu przypadkach rozwiązanie problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami. Istnieją takie trudności, z których rozwiązaniem może pomóc tylko profesjonalista.

Liczy się wsparcie

Leczenie problemów natury psychologicznej i ratunek w kryzysach psychologicznych wymaga pomocy z zewnątrz. Wartościowy może okazać się kontakt z człowiekiem, który potrafi zrozumieć Twoje emocje, uczucia i motywację, a także pomoże Ci zauważyć zależności przyczynowo-skutkowe związane z mechanizmami myślowymi i behawioralnymi.  Pierwszym krokiem do osiągnięcia dobrostanu może okazać się nawiązanie kontaktu z psychoterapeutą.

Ty też możesz sobie pomóc

Spotkanie z psychoterapeutą to początek pracy nad samym sobą. Konsultacja w Instytucie MindMed, pozwoli Ci określić naturę problemu i wybrać odpowiedniego specjalistę, z którym będziesz mógł porozmawiać o Twojej indywidualnej sytuacji. Relacja psychoterapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą może być źródłem cennych wskazówek i rozwiązań, które wesprą Cię w drodze do samoświadomości. 

W Instytucie MindMed znajdziesz psychoterapeutów, którzy:

przygotowywali się do pracy z pacjentami przez okres minimum 7 lat

przeszli własną psychoterapię, więc sami doświadczyli tego procesu

ukończyli studia uniwersyteckie i kształcili się w renomowanych szkołach psychoterapii

stosują techniki z różnych nurtów terapeutycznych i specjalizują się w wielu problemach

stale dążą do rozwoju swoich kompetencji, dzięki regularnym superwizjom, konsultacjom oraz współpracy między sobą, aby jak najlepiej Ci pomóc

pomogli już łącznie kilku tysiącom osób w rozwiązaniu ich problemów

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, poprzez zrozumienie, analizę i wspólną pracę nad mechanizmami kierującymi postrzeganiem rzeczywistości oraz naszymi reakcjami.

Najczęściej jest to lekarz lub psycholog, który dzięki specjalnym kursom przygotowawczym, profesjonalnym szkoleniom oraz uzyskanym certyfikatom, przez wiele lat zdobywa odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonywać pracę psychoterapeuty.

Proces uzyskania zawodu psychoterapeuty wymaga ukończenia minimum 5 letnich studiów magisterskich oraz 4 letniego kursu w szkole psychoterapii, wybranej według specyfiki swojej pracy. Podczas długoletniej nauki, przyszli psychoterapeuci zobowiązani są do ukończenia własnej terapii oraz poddawaniu swojej pracy superwizji, które stanowią podstawę ich profesjonalizmu. Tylko taka osoba jest dostatecznie wyszkolona, by móc pomagać innym i jest to podstawa dołączenia do naszego zespołu.  

Poznaj naszych psychoterapeutów

W Mindmed otrzymasz fachową pomoc oraz
wsparcie w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty dla Ciebie

  • Zacznij od zgłoszenia się do Instytutu Psychoterapii MindMed poprzez zamówienie konsultacji z Asystentem Psychoterapii
  • Nasz specjalista przeprowadzi z Tobą pierwszą rozmowę i na jej podstawie pomoże Ci wybrać odpowiedniego terapeutę
  • Psycholog pomoże wybrać Ci najlepszą formę pomocy, taką jak interwencja kryzysowa, porada psychologiczna, psychoedukacja czy psychoterapia
  • Wspólnie wybierzecie właściwy nurt psychoterapii oraz jej rodzaj
  • W trakcie pierwszych trzech spotkań wraz z psychoterapeutą ustalicie cel psychoterapii oraz plan działania, po czym zawiążecie kontrakt psychoterapeutyczny, stanowiący podstawę Waszej współpracy
  • Dzięki wstępnym konsultacjom oraz dokładnemu wywiadowi diagostycznemu nasz specjalista wskaże Ci genezę oraz specyfikę problemu, z jakim się zmagasz
  • Podczas trwania procesu terapeutycznego zrozumiesz zależności przyczynowo-skutkowe wpływające na Twoje myślenie i zachowanie, dzięki czemu uda Ci się wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu
  • W przypadku wątpliwości dotyczących formy terapii zawsze masz możliwość spróbowania terapii w innym nurcie. Kładziemy nacisk na wartość relacji terapeutycznej, której podstawą jest Twój komfort, także zawsze możesz również spróbować współpracy z innym terapeutą 

Najczęstsze obszary pomocy

Spektrum trudności z jakimi możemy się zmagać na codzień jest bardzo bogate. Zaburzenia nastroju, przewlekły stres, niezrozumiałe lęki, zakłócona higiena snu, bądź degenerujące funkcjonowanie traumatyczne wydarzenia mogą stanowić przyczynę stagnacji oraz poczucia bezradności w obliczu wyzwań życia codziennego.

Pozwól sobie pomóc i popraw jakość swojego życia. Pomogliśmy już tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery osobistej

W każdej rodzinie pojawiają się problemy i trudności. W wielu sytuacjach łatwiej poradzić sobie z nimi wspólnie z doświadczonym psychoterapeutą. Wspieramy zarówno małżeństwa jak i rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.

Pozwól pomóc swojej rodzinie. Pomogliśmy już tysiącom rodzin. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery rodzinnej

Nie zawsze nasze życie zawodowe jest źródłem radości i rozwoju. W wielu sytuacjach  potrzebna jest konsultacja, wsparcie, coaching bądź psychoterapia, by poradzić sobie z takimi problemami jak pracoholizm, wypalenie zawodowe czy nagłe bądź długotrwałe bezrobocie.

Pozwól sobie pomóc w rozwoju zawodowym. Pomogliśmy cieszyć się pracą i karierą tysiącom osób. Jesteśmy tu dla Ciebie. 

Więcej o trudnościach sfery zawodowej

Are you a psychologist-psychotherapist?

Experts from MindMed Institute in the press