Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Moczenie nocne dzieci. 
Pomóż swojemu dziecku już dziś.

Co wyróżnia moczenie nocne dzieci?

Wyróżnia się trzy typy moczenia: dzienne, nocne oraz mieszane. Czas w jakim wystąpiło schorzenie jest istotny, gdyż moczenie dzielimy na pierwotne (w rozwoju dziecka nie pojawił się okres, w którym nie było moczenia) oraz wtórne (u dziecka pojawił się dłuższy okres, w którym kontrolowało oddawanie moczu). Moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne to 15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, a większość z dzieci moczy się wtórnie.

Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego dzieci?

Moczenie może wystąpić na skutek stresujących bądź ważnych wydarzeń w życiu dziecka, jak narodziny nowego dziecka, hospitalizacja, molestowanie seksualne, rozwód rodziców, śmierć rodzica. Do najczęstszych przyczyn pierwotnego izolowanego moczenia nocnego wymienia się m.in.: nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień), opóźnioną naukę higieny oraz przedłużone używanie pampersów, zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu, zaburzenia emocjonalne. 
Najczęstszymi przyczynami moczenia dziennego są: zaburzenia emocjonalne, częste zaparcia, zaburzone czynności pęcherza, choroby mogące powodować moczenie, zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego oraz wady anatomiczne dróg moczowych.

Charakterystyka moczenia nocnego dzieci

Moczenia nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju emocjonalnym dziecka. Może powodować, że dziecko na nie cierpiące zostanie odrzucone przez rówieśników, jak i domowników. Konsekwencjami takiej sytuacji jest poczucie niższej samooceny. Czynniki psychologiczne mają większy wpływ na dziewczynki ze względu na większe wymagania rodziców wobec nich.

Pierwotne izolowane moczenie nocne

Występuje, gdy moczenie jest tylko w nocy, utrzymuje się od urodzenia, nie jest objawem żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest piąty rok życia, w którym to oddawanie moczy powinno być kontrolowane podczas snu. Charakterystycznymi cechami są obficie zmoczone łóżko, nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka, prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia, prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym, częste występowanie moczenia nocnego w rodzinie. Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.

Moczenie dzienne

Jest bardzo obszernym pojęciem, zaliczamy tutaj każdą postać moczenia, która występuje w dzień. Występuje ono dwukrotnie częściej u dziewczynek. W dzień moczy się 3-4% dzieci w wieku 4-12 lat.

Jak wyleczyć moczenie dzieci?

W sytuacji, w której obydwoje rodzice moczyli się prawdopodobieństwo pierwotnego izolowanego moczenia nocnego wynosi 75%, gdy jeden z rodziców moczył się prawdopodobieństwo to 45%. Wynika z tego, że czynnik genetyczny jest istotnym predyktorem moczenia nocnego. Moczenie jest chorobą całej rodziny, zaburza ono funkcjonowanie rodziny na wielu płaszczyznach, bardzo ważne jest uzyskanie informacji i zrozumienie problemów z jakimi boryka się rodzina, aby osiągnąć dobre efekty oraz uzyskać zgodę wszystkich członków rodziny do proponowanych metod leczenia.

 

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Renata, mama Oli

Po nagłej śmierci męża Ola zaczęła się moczyć. Nie wiedziałam co robić lekarz pierwszego kontaktu zalecił wizytę u psychologa, niechętnie poszłam na pierwszą wizytę. Po przedstawieniu sytuacji terapeuta wytłumaczył mi, że moczenie ma związek ze stresem związanym ze śmiercią. Razem z Olą chodziłyśmy na terapię, dzięki której moja córka lepiej zrozumiała sytuację jaka się zdarzyła.

Piotr, 35 lat, prawnik

Do terapeuty trafiłem wraz z córką, która cierpiała na moczenie. Podczas sesji uświadomiłem sobie, że jedną z przyczyn jakie to wywoływały były moje zbyt wygórowane wymagania wobec niej i stres jaki nieumyślnie u mojej córki wywoływałem. Obecnie moczenie ustało, a ja swoje wymagania dostosowuję odpowiednio do wieku mojego dziecka.

Teresa, matka 6-cio letniego Michała

Problemy z moczeniem nocnym u mojego syna zaczęły się, gdy urodziłam córeczkę. Nie rozumiałam dlaczego Michał zaczął się moczyć. Teraz już wiem, że stres związany z przyjściem na świat siostrzyczki był bardzo duży również dla niego, a ja nie dostateczne dobrze wytłumaczyłam Michałkowi co się stanie, zmieni. Zrozumiałam swój błąd, porozmawialiśmy z synem i wszystko wróciło do normy.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną