Rozpocznij psychoterapię już dziś. Zamów bezpłatny pakiet.

Dowiesz się wszystkiego bez zobowiązań, anonimowo, otrzymasz bezpłatną konsultację i diagnozę wraz z omówieniem testów.

Zamów pakiet diagonostyczny

(Po pierwszej konsultacji, ustaleniu formy terapii, nurtu terapeutycznego, prowadzącego terapeuty oraz celów terapii zdecydujesz czy chcesz kontynuować)

Zaburzenia lękowe w postaci fobii

Czym są zaburzenia lękowe (fobia)?

Lęk w tej grupie zaburzeń wywoływany jest przez określone sytuacje, które nie są obiektywnie niebezpieczne. W wyniku takiego lęku osoba unika stresującej dla niej sytuacji. Lęk ten może mieć różne nasilenie od bardzo lekkiego do ogromnego przerażenia. Nie ma znaczenia fakt ,że inne osoby nie uważają danej sytuacji za niebezpieczną. Lęk fobiczny często występuje z depresją, w czasie epizodu depresyjnego nasila się, często pojawia się agorafobia. Większość zaburzeń fobicznych częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Jak wyleczyć zaburzenia lękowe - leczenie fobii?

W stanach ciężkich należy udać się do lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leczenie fobii. Jednocześnie bardzo korzystne jest skorzystanie z psychoterapii. Najskuteczniejsza jest tutaj terapia psychodynamiczna docierająca do źródeł problemu.

Charakterystyka zaburzeń lękowych w postaci fobii

Agorafobia

To lęk przed otwartą przestrzenią, obecnością tłumu i utrudnieniu natychmiastowej ucieczki do bezpiecznego miejsca (najczęściej domu). Jest to również strach przed wyjściem z domu, wejściem do sklepu, w miejsca publiczne, przed podróżowaniem. Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem przeraża myśl, że mogą zemdleć i zostać bez pomocy w miejscu publicznym, dlatego w ogóle nie wychodzą z domu. Niektórzy pacjenci przeżywają mało lęku, gdyż unikają sytuacji fobicznych. Większość pacjentów to kobiety, a pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym okresie wieku dorosłego. w przypadku nieleczenia bądź nieskutecznego leczenia agorafobia staje się zaburzeniem przewlekłym.

Fobie społeczne

Zaczynają się w okresie pokwitania. Osoby z tym schorzeniem unikają sytuacji społecznych z obawy przed oceną przez innych ludzi. Fobie społeczne występują tak samo często u kobiet i u mężczyzn, a związane są zazwyczaj z niską samooceną i strachem przed krytyką. Mogą się objawiać nudnościami, czerwienieniem się, drżeniem rąk. Unikanie kontaktów społecznych w krańcowych przypadkach może doprowadzić do całkowitej izolacji społecznej.

Co może dać terapia?
Historie pacjentów.

Michał, 18 lat

Od dziecka byłem bardzo nieśmiały,zdarzało się, że przed wejściem do sali wymiotowałem. Najgorzej jednak było w gimnazjum, kiedy nie mogłem nawet podejść w okolice szkoły. Dzięki terapii zrozumiałem dlaczego boję się szkoły. W grupie tych osób czułem straszliwe osamotnienie, bałem się rówieśników. Najważniejsze jest szybkie wykrycie problemu i pomoc psychologa, bo fobię można wyleczyć.

Mariola, 20 lat

Dopiero u psychoterapeuty dowiedziałam się jaki mam problem. Moja jedyna przyjaciółka zaprowadziła mnie do gabinetu, sama w życiu bym tam nie poszła. Dzisiaj jestem jej wdzięczna. Moim problemem jest to, że nie potrafię nawiązać kontaktu z ludźmi ani z nimi rozmawiać. Wiele razy sama próbowałam przezwyciężyć strach przed kontaktem z ludźmi, ale nie dałam rady. Nadal chodzę na terapię i czuję, że moje życie ulegnie w końcu zmianie.

Jacek, 21 lat

Na wizytę u specjalisty namówiła mnie mama. Dokładnie nie pamiętam kiedy to się zaczęło. Kiedy się budziłem już czułem silny stres,gdy wychodziłem na przystanek autobusowy też się jakoś dziwnie czułem, zacząłem bać się ludzi, ciężko mi było zapytać się o coś lub podejść do kasy i coś kupić. Obecnie jestem w terapii i czuję, że moje życie wraca do normy.

Poznaj rodzaje i skuteczność w terapii w różnych Obszarach Pomocy

Skuteczność terapii

Wykres przedstawia ocenę pacjentów skuteczności terapii psychodynamicznej

Skuteczność terapii

Najwięcej pacjentów kończy terapię psychodynamiczną